TELEPENGEDÉLYEZÉS RENDJÉRŐL
A telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről szóló, többször módosított 80/1999. (VI.11.) Kormány rendelet alapján Ön olyan tevékenységet folytat, vagy ahhoz kapcsolódó olyan szolgáltatást nyújt, amely telepengedélyhez kötött.
Az alábbi tájékoztatót azért bocsátjuk az Ön rendelkezésére, hogy az engedélyeztetési eljárást megismerve tevékenységét az előírásoknak megfelelően zavartalanul megkezdhesse, vagy folytathassa, kellő időben megtéve az ehhez szükséges előzetes intézkedéseket.
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a tájékoztató anyaga ugyan a hivatkozott jogszabály alapján készült, de nem pótolja annak ismeretét!
1./ Ki és hova köteles benyújtani a telepengedély kiadása iránti kérelmet, miről kell előzetesen meggyőződni?
A telepengedélyt a tevékenység folytatói (jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók, bedolgozók, bérmunkát végzők, a magyarországi fiókteleppel rendelkező külföldi vállalkozások) formanyomtatványon kérik a telepre (telep, építmény, építményrész, mint önálló rendeltetési egység,) az Önkormányzat Jegyzőjétől.
Az engedély kiadása iránti kérelem benyújtása előtt, amennyiben az eljárást nem előzi meg építésügyi hatósági engedélyezési eljárás, célszerű meggyőződni arról, hogy a településrendezési tervben rögzített övezeti besorolás alapján az érintett telepen az adott tevékenység folytatható-e.
Amennyiben ugyanis a válasz nemleges, a kérelmet a Jegyző érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
2./ A telepengedély hiányának jogkövetkezménye Jogerős telepengedély nélkül a tevékenységet megkezdeni, folytatni, módosítani nem lehet, ellenkező esetben a Jegyző a tevékenység telephelyen történő gyakorlását felfüggesztheti, korlátozhatja, a telepet ideiglenesen bezárhatja, vagy a tevékenység folytatását megtilthatja.
3./ Mikor kell kérni a telepengedélyt?
- Az új telep használatbavételét - építési tevékenység esetén a használatbavételi engedélyezési eljárást le kell folytatni - megelőzően; - a tevékenységi kör bővítésével, megváltoztatásával, módosításával járó tevékenység megkezdése előtt.
4./ A telepengedély nem mentesít a tevékenység folytatásához szükséges egyéb hatósági engedélyek megszerzése alól!
5./ A telepengedély kiadása iránti kérelemben meg kell jelölni, illetve mellékelni kell:
a./ a telep címét, helyrajzi számát, helyszínrajzát, közvetlenül szomszédos ingatlan rendeltetését,
b./ a telep tulajdonosát (használóját), mellékelve egy három hónapnál nem régebbi tulajdoni lapot,
c./ a telep használata jogcímét: tulajdonos, bérlő, haszonélvező, használó stb.; ennek okirati (pl.: adásvételi szerződést, bérleti szerződést),
d./ a telepen folytatni kívánt ipari, szolgáltató vagy raktározási tevékenységet (a megjelölés a TEÁOR és SZJ szerint történik),
e./ a tevékenység végzéséhez szükséges - a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv. értelmezése szerinti veszélyes munkaeszközöket,
f./ a 233/1996. (XII.26.) Korm. rendelet alapján előzetesen beszerzett ÁNTSZ tevékenységi engedélyt, a telepen lévő vagy felhasználandó, illetve az alkalmazott technológia során keletkező egészségre vagy környezetre veszélyes anyagokat, vagy veszélyes hulladékokat, azok gyűjtésének, kezelésének módját,
g./ a létesítendő munkahelyeket (irodák, raktárak, műhelyek stb.) a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv. értelmezése szerint, valamint a telep üzemelési időtartamát, műszakonként, a napi munkavégzés időtartamának megjelölésével,
h./ a tervezett munkakörönként a munkavállalók számát, a szociális helyiségek biztosításának módját és kialakítottságát,
i./ az ivóvíz-, az iparivíz-ellátást, a szennyvízgyűjtést és -elhelyezést, a szennyvíztisztítási megoldásokat,
j./ az egészséget nem veszélyeztető munkavégzéshez szükséges mesterséges szellőztetés módját,
k./ a szennyezett levegő elvezetésének és tisztításának helyét és módját, az elszívott levegő utánpótlásának módját,
l./ a telep üzemeltetéséhez szükséges hőtermelő berendezés egyedenkénti típusfűtő- teljesítmény adatait,
m./ a környezetre gyakorolt hatást (talaj, felszíni és felszín alatti vizek, zaj, bűz, füst, tűz- és robbanásveszély, üzemszerű szennyezés kibocsátása, stb.) és az esetleges üzemzavar miatt várható környezeti hatások elkerülésének módját,
n./ a környezetre veszélyes technológiák alkalmazása esetén a külön jogszabályban meghatározott környezeti kárelhárítási tervet,
o./ a munkavállalók egészségét veszélyeztető tevékenység esetén a külön jogszabályban előírt munkavédelmi üzembe helyezés várható időpontját,
p./ amennyiben van, a környezetvédelmi minősítés (ISO 14000) tényét,
r./ a tevékenység végzését engedélyező, már meglévő szakhatósági engedélyeket, hozzájárulásokat (ÁNTSZ, építési, környezetvédelmi, tűzvédelmi, vízügyi stb.).
A tűzvédelmi szakhatósági engedélyhez szükséges, az Erősáramú Berendezések Időszakos Felülvizsgálata ( Tűzvédelmi Felülvizsgálat ), amit ezen a weblapon is megrendelhet.
6./ Helyszíni szemle: A Jegyző a kérelemmel érintett telepen helyszíni szemlét tart. Erről a szemle megtartása előtt legalább 8 nappal a jogszabályban meghatározott szakhatóságokat, az adott ingatlan és a szomszédos ingatlan tulajdonosait és természetesen a kérelmezőt írásban értesíti. A helyszíni szemle megállapításáról jegyzőkönyv készül. Helyszíni szemle megtartása nélkül dönthet a Jegyző, ha megállapítja, hogy a telepre 3 éven belül azonos tevékenységre már adtak telepengedélyt és a körülményekben változás nem állt be.
7./ Az engedély megadása, illetve ellenIrzése: A Jegyző a telepengedélyt akkor adja meg, ha a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, ezek hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló tv. szerint a tevékenység az adott területen folytatható, valamint a szakhatósági hozzájárulások alapján megállapítja, hogy a telep –különösen műszaki szempontból- megfelel a munkavégzésre (munkahelyre) vonatkozó, környezetvédelmi, vízügyi, építésügyi követelményekre vonatkozó előírásoknak, a tevékenység a telep környezetében élők szomszédjogi, birtokvédelmi értelemben vett nyugalmát nem zavarja, a dolgozók, a környezetben élők egészségét és a környezetet nem veszélyezteti.
Az engedély megadásakor a Jegyző a kérelmezőt meghatározott átalakítások, változtatások elvégzésére, intézkedések megtételére kötelezheti. A telepengedély meglétét a Jegyzőn kívül az eljárásban résztvevő hatóságok és a fogyasztóvédelmi felügyelőségek is jogosultak ellenőrizni, szükség esetén hatósági jogkörüket gyakorolni, indokolt esetben a tevékenység telephelyen történő gyakorlásának felfüggesztését, korlátozását, majd a telepengedély visszavonását kezdeményezni a Jegyzőnél.
8./ Az adatváltozás bejelentésének kötelezettsége: Az 5./ pont alatti - a./ - c./ és e./ - r./ pontokban megjelölt - adatokban bekövetkezett változásról a telepengedély jogosultja 30 napon belül írásban köteles értesíteni a Jegyzőt.
A d./ pont szerinti változás esetén a telepengedélyezési eljárás szabályai irányadók, tehát a tevékenység folytatását megelőzően kell engedélyt kérni.
9./ A telepengedéllyel rendelkező mulasztásainak jogkövetkezménye: Ha a telepengedély jogosultja - tevékenységi körét engedély nélkül megváltoztatja, illetve további engedélyköteles tevékenységgel bővíti, - tevékenységére előírt jogszabályi előírásoknak nem tesz eleget, - telepe a hatályos jogszabályi, valamint az engedély alapját képező feltételeknek nem felel meg, vagy a telepengedély kiadásakor a Jegyző által előírt átalakításokat, változtatásokat, intézkedéseket a kitűzött határidőn belül nem teljesíti, - felszólítás ellenére sem teszi meg a szükséges intézkedéseket, úgy a Jegyző az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra a tevékenység telephelyen történő gyakorlását felfüggesztheti, vagy korlátozhatja, a telepet ideiglenesen bezárhatja. A meghatározott időtartam eredménytelen elteltét követően a Jegyző a telepengedély visszavonásáról határoz.
10./ Mentesül a telepengedélyeztetési eljárás alól: aki olyan tevékenységet folytat, ami a környezeti hatásvizsgálat elvégzéséhez, valamint környezethasználati engedélyhez kötött, valamint a működési engedélyköteles kereskedelmi tevékenység folytatója.
11./ A telepengedélyezési eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatás díjáról a 35/1999. (X. 13.) BM. r., rendelkezik. Eszerint a telepengedélyezési eljárás lefolytatásáért igazgatási szolgáltatási díj fizetendő, melynek összege az alapeljárásban 5000.-Ft, a II. fokú eljárásban 6000.-Ft (+ 25 ÁFA terheli!), leróni vagy készpénzben, az eljáró hatóság pénztárába való befizetéssel, vagy a költségvetési számlájára való átutalási megbízással lehet. A díjfizetés elmulasztása - az erre irányuló 8 napos határidejű hiánypótlási felhívás eredménytelensége - esetén a kérelmet az eljáró hatóság érdemi vizsgálat nélkül utasítja el.
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a telepengedély iránti kérelem benyújtására szolgáló formanyomtatvány beszerezhető, ügyfélfogadási időben- a Polgármesteri Hivatalban. |